• 36. týždeň

36. týždeň

36. týždeň

MAMIČKA

Na pravidelných lekárskych kontrolách doktor sleduje váš tlak a množstvo bielkovín v moči. Vysoký tlak a veľké množstvo bielkovín v moči môžu byť predzvesťou možných komplikácií. Pokiaľ tak lekár neurobil minulý týždeň, mal by teraz vziať ster z pošvy kvôli streptokokovej infekcii typu B, ktorá síce nie je nebezpečná pre matku, ale rozhodne nie je bezpečná pre dieťa. Ak sa u vás táto infekcia prejaví, dostanete počas pôrodu antibiotiká na zníženie pravdepodobnosti nakazenia dieťaťa. Možno sledujete kvapôčky žltej tekutiny vytekajúcej z vašich bradaviek. Tejto látke hovoríme kolostrum a obsahuje veľmi cenné protilátky, vďaka ktorým je to tá najlepšia výživa pre vaše bábätko v prvých dňoch po pôrode. Mlieko sa totiž začína tvoriť až v prvých troch dňoch po narodení dieťaťa. Bruško pomaly klesá, malo by sa vám uľaviť v dýchaní a ak ste trpela pálením záhy, tak aj tento stav by mal smerovať k zlepšeniu. Avšak tým, že dieťa klesá nižšie k panve, cítite väčší tlak na nervové pletene. Môžete preto cítiť väčšiu bolesť v podbrušku, v slabinách a na vnútornej strane stehien. Ak trpíte kŕčovými žilami, ich stav sa teraz môže zhoršiť. Veľa odpočívajte, najlepšie s nohami hore.

Neprestávajte sledovať pohyby dieťaťa a falošné kontrakcie. Ak sú pohyby oveľa menej časté alebo ich necítite vôbec, okamžite volajte lekára. So svojím lekárom sa spojte tiež pri stálej bolesti brucha, ak krvácate, neprestáva vás bolieť hlava, máte horúčku , či horšie vidíte alebo v prípade neustávajúcich a častých kontrakcií. Na konci tohto týždňa je už bábätko považované za donosené . Po 42. týždni tehotenstva za prenášané.


BÁBÄTKO

Vaše bábätko teraz meria okolo 47 cm a váži viac ako 2700 gramov. Jeho chrupavky nosa a uší sú pevné a mimické svaly fungujú tak ako majú. Dieťatko robí rôzne grimasy, špúli pery, otvára a zatvára ústa aj oči.
Z jeho telíčka postupne odpadáva jemné ochlpenie, tzv. lanugo a tiež vosková látka, ktorou bolo bábätko počas tehotenstva obalené. Oboje prehĺta a vylúči až s prvou stolicou po narodení. Túto černastú zmes, ktorá sa v plienke po pôrode objaví, nazývame mekónium.
Dieťatku rastú a silnejú vlásky a riasy. Pupočná šnúra je teraz dlhá asi pol metra.