• 32. týždeň

32. týždeň

32. týždeň

MAMIČKA

Od začiatku tehotenstva narástol objem vašej krvi zhruba o 45 % a maternica sa zväčšila tak, že tlačí na žalúdok i bránicu. To je dôvod, prečo vás môže páliť záha. Ak teda patríte k ženám, ktoré pálenie záhy trápi, začnite jesť veľa malých porcií v častejších intervaloch.
Nastáva tiež čas, kedy sa niektorým mamičkám začínajú objavovať strie. Pomôcť vám môže osvedčená nechtíková masť, extra panenský olivový olej, či maska z avokáda. Premazávajte, masírujte a hlavne nevystavujte strie slniečku. Nezabúdajte piť a nebojte sa. Čas pomôže k ich vyblednutiu a niekedy zmiznú úplne.

Bábätko má v maternici menej miesta a preto vás oveľa viac potrápia jeho pohyby. Dostať od dieťaťa lakťom do rebier sa už veľmi nepodobá pocitu motýlikov na začiatku tehotenstva. :)
Môžete sa preto cítiť viac unavená a vzhľadom k rastúcemu brušku tiež viac nemotorná. Tým ako maternica rastie, posúva vaše ťažisko a zaťažuje chrbát. Môžete sa preto cítiť menej stabilne a mať bolesti pri chôdzi, dlhom státí i pri sedení, prevaľovaní sa v posteli alebo pri zdvíhaní vecí. Je teda na mieste častejšie odpočívať a prijať pomoc partnera.

Každopádne sa blíži koniec tehotenstva. Od budúceho týždňa je možné nastúpiť na materskú dovolenku a zhruba v rovnakom čase by mal začať váš kurz prípravy pôrodu, ak ste sa rozhodli navštevovať ho. Mali by ste mať už vybranú pôrodnicu, v ktorej budete rodiť. Teraz je možné navštíviť ju a prezrieť si pôrodnú sálu a izbu pre mamičky. Pri prehliadke pôrodnice sa tiež dozviete, ktoré dokumenty budete k pôrodu potrebovať.

BÁBÄTKO

Bábätko meria okolo 42 cm a váži vyše 1700 gramov. Stále má tenkú a zvraštenú pokožku, ale pretože sa tuk stále ukladá, postupne naberá ružovú farbu a stáva sa hladšou. Jeho nechty na rukách aj nohách siahajú až ku koncom prstov. Rastú aj vlásky. Dieťatko až 90 percent času prespí a keď bdie, otvára a zatvára oči. Precvičuje tiež dýchanie, čím podporuje ďalšiu tvorbu surfaktantu. Plodová voda, ktorá umožňuje pohyby dieťaťa, začína postupne ubúdať, no napriek tomu sa ešte neustále obnovuje. Bábätko plodovú vodu pije a zároveň ju vylučuje močom. Väčšina bábätiek je už dolu hlavou a zostáva tak až do pôrodu, avšak môže sa stať, že svoju polohu ešte niekoľkokrát zmení. Deti narodené predčasne, v tomto týždni sa majú väčšinou dobre, lebo všetky dôležité orgány im fungujú. Výnimkou sú pľúca, ktoré potrebujú trošku viac času, preto je tak veľmi dôležitá tvorba surfaktantu.