• 15. týždeň

15. týždeň

15. týždeň

MAMIČKA

Váha sa vám zvýšila približne o dva kilogramy a na celkový stav  ste si už zvykli. Môže sa u vás prejaviť takzvaná tehotenská nádcha. Áno, zasa tie hormóny. V ich dôsledku môže dôjsť k vyššiemu prekrveniu slizníc a tak aj k upchatiu nosa. Vďaka zvýšenému množstvu krvi, ktoré teraz vaším telom preteká, sa vám môže spustiť krv z nosa.
Zlý spánok a hlad, i to sa môže stať, ak cez deň máte malý prísun živín pre bábätko a seba samú.  Hlad vás môže prebudiť aj v noci. Bábätko rastie, má svoje potreby a vy mu ich musíte dopriať.
Samozrejme je,  že sa nesmiete začať prejedať. Naozaj stačí zvýšiť prísun kalórii o 300 na deň a vaše bábätko bude spokojné. Dostane tak dostatok živín. Odporúčané je celozrnné pečivo, čerstvé ovocie a zelenina, mlieko, cereálie, ale aj arašidové maslo a vo väčšej miere mliečne výrobky.

BÁBÄTKO

Vaše bábätko rastie ako z vody. Veľké je už skoro ako jablko a vzhľadom k polohe v sede už sa nemeria celé, ale len od hlavičky po zadoček. V túto chvíľu meria okolo 10 cm a váži 70 gramov. Nosom a hornými dýchacími cestami mu preteká plodová voda. Je to dôležitý proces pre vývoj pľúcnych mechúrikov. Nožičky už má dlhšie ako ruky a hýbe všetkými kĺbmi. Aj napriek tomu, že má zatvorené oči, vníma svetlo. Ak by ste na bruško posvietili intenzívnejšom svetlom, mohli by ste na ultrazvuku pozorovať, že sa snaží schovať do tieňa. Tvoria sa mu chuťové poháriky, ale nie je ešte schopné vnímať chute. V tomto týždni už bude možné zistiť pohlavie bábätka na ultrazvuku. Ak sa bábätko nechce ukázať, nevešajte hlavu, uvidíte ho trebárs nabudúce. Bábätko sa v brušku veľa hýbe, krúti sa a pre lekára môže byť ťažké zachytiť pohlavie na dostatočne dlhú dobu tak, aby ho jednoznačne rozpoznal.